Sklep Fundacji Canis

sklep fundacji canis Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt.

Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

Wypełnij PIT online

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

Przekaż 1% na OPP "CANIS" 

Fundacja Opieki nad Zwierzętami Canis: numer KRS: 0000128172

Od 26 listopada 2012 Fundacja Canis jest Organizacją Pożytku Publicznego.

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

Maneki-neko
Japoński kot przynoszący szczęście


 

We współczesnej Japonii szczególnie popularne są figurki tzw. kota zapraszającego, zwanego Maneki-neko.

 

Jest to kot przynoszący szczęście dlatego jego figurki stawia się wszędzie, zwłaszcza przed sklepami lub firmami, gdyż przynosi on powodzenie w biznesie.

Maneki-neko przedstawiany jest jako kot biały, czarny lub kolorowy. Jego charakterystyczną cechą jest jedna łapa uniesiona w górę w tradycyjnym japońskim geście zapraszającym.

 

 

Legendy japońskie
związane z kotem

Zwierzęciem bardzo przez ludzi oczernianym jest kot. Szczególną złośliwość i złą moc przypisuje się kotom bardzo sędziwym oraz tym z długimi ogonami (większość japońskich kotów ma ogony krótkie, które niekiedy wyglądają jak pomponiki). Ważny też jest kolor kota najniebezpieczniejszy są podobno koty rude. Zaraz po nich idą trójkolorowe, chociaż w niektórych rejonach kraju mike-neko (czyli trójkolorowe) traktowane są z dużym szacunkiem i uważane za przyjaciół. Mike, zwłaszcza w osadach rybackich, uważa się za zwierzęta przynoszące szczęście.

 

 

Białe lub całkiem czarne mniej są biegłe w sztukach magicznych, chociaż czarne posiadają zdolność przepowiadania pogody i dlatego żeglarze lubili mieć je na statkach. Poza tym gdzieniegdzie na wsiach panuje przekonanie, że czarne koty są lekarstwem na kurcze żołądka i talizmanem przeciwko melancholii. Koty łaciate, w dwu kolorach, mniej się naraziły na oszczerstwa. Stały się nawet symbolem kupieckiej gościnności.

 

 

Porcelanowe, ceramiczne lub drewniane łaciate koty można równie często spotkać w sklepach i restauracjach, jak brzuchate tanuki. Nazywają się ma

koty

neki-neko (koty - zapraszające) i obdarzone są mocą przyciągania klientów. Legenda, która tłumaczy genezę maneki-neko wiąże się z Yosbiwarą starą dzielnicą kurtyzan w Edo (Tokio).

 

Żyła w Yosbiwarze urodziwa kurtyzana imieniem Usugumo. Pewnego dnia jej ulubiony kot okazywał niezwykłą nerwowość i podniecenie. Nie chciał się też z nią rozstać ani n

a chwilę i ciągnął ją za kimono. Rozzłościło to wreszcie jednego z gości. Najpierw próbował kota wypędzić. a kiedy mu się to nie udało, porwał miecz i obciął mu głowę. Odrąbana głowa poleciała pod .sufit i zagryzła zaczajonego tam węża w ten sposób wyjaśnił się powód podniecania kota. Usugumo wyprawiła zwierzęciu wspaniały pogrzeb i ufundowała grobowiec.

Ale nie zmniejszyło to jej rozpaczy po stracie ulubieńca. Widząc, że jest niepocieszona, jeden z adoratorów kazał wykonać podobiznę zabitego kota z lewą łapą podniesioną do ucha. Usugumo bawiła się często nową zabawką i figurka sprawiła, że wielu gości przychodziło odwiedzać właścicielkę. W ten sposób podobizna kota z podniesioną lewą łapa. została spopularyzowana jako symbol przyciągania gości. Innym wyjaśnieniem funkcji figurek maneki-neko jest przekonanie. że koty wyczuwają wizyty .i drapię się wówczas w ucho. (Mitologia Japonii, Jolanta Tubielewicz, 1980)
Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.