Sklep Fundacji Canis

sklep fundacji canis Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt.

Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

Wypełnij PIT online

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

Przekaż 1% na OPP "CANIS" 

Fundacja Opieki nad Zwierzętami Canis: numer KRS: 0000128172

Od 26 listopada 2012 Fundacja Canis jest Organizacją Pożytku Publicznego.

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

oswajanie kociątOswajanie  kociąt

Kocięta, można oswoić we wczesnym okresie życia. Później staje się to coraz trudniejsze. Nawet koty dorosle oswajają się, jednak trwa to czasem latami. Jeśli chcesz oddać kocięta do adopcji musisz je oswoić. Nie ma możliwości oswojenia w naturalnym środowisku. Musisz wziąć kocięta do domu. 

Jeśli nie masz możliwości oddania malych kotków do adopcji ani zaadoptowania samemu, musisz je zostawić tam gdzie żyją. Zapewnij im schronienie, dokarmianie, a gdy dorosną wysterylizuj. Pamiętaj, że sterylizacja/kastracja jest najlepszym sposobem aby pomóc kotom wolnożyjącym. Najlepiej wysterylizować jak najwięcej kotów aby się nie mnożyły. Wtedy nie będzie problemu niechcianych kociąt. Pamietaj, że coraz trudniej oddać kocieta do adopcji.

 

W jakim wieku kocięta najłatwiej oswoić?

 • Kocięta poniżej 4 tygodni mogą zostać oswojone w ciągu kilku dni.
 • Kocięta do 8 tygodni potrzebują około 2 - 3 tygodni aby się oswoić.
 • Gdy kotki osiągną 10-12 tygodni można je jeszcze oswoić lecz trwa to dłużej.
 • Kocięta powyżej 12 tygodni są trudne od oswojenia i czasem nigdy nie stają się w pełni oswojone.

 

Oswajanie kociąt

 • Nie oswoisz kociąt jeśli przebywają na dworzu. Ponadto nikt nie zdecyduje się na adopcję kociąt, które żyją na ulicy. Należy je zabrać do domu i umieścić w małym pomieszczeniu aby był do nich łatwy dostęp. 
 • Kocięta można odebrać ich dzikiej matce kiedy ona sama zaczyna je odstawiać czyli gdy mają około 6 tygodni. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest odłowienie całej kociej rodziny. Małe kotki łatwiej się oswoją a matkę można wysterylizować i wypuścić, gdy wykarmi kocięta. Małe kotki praktycznie same sie oswajają. Gdy poczekasz aż matka odstawi kocięta i wtedy je odłowisz, będzie potrzeba dużo czasu i wysilku aby je oswoić.

 

Małe kotki w domu
 • Trzymaj kociaki na ograniczonej przestrzeni - mały pokój lub klatka wystawowa. Upewnij się, że nie ma zakamarków gdzie mogą wpełznąć do środka lub pod spód, lub czegoś czym mogą się zranić.
 • Nie pozwalaj dzikim kociętom biegać swobodnie po domu. Mogą się ukryć w zakamarkach i bardzo trudno je będzie znaleźć i wywabić. Poza tym duże przestrzenie mogą być dla nich stresujące i opóźniają proces oswojenia. i>O ile to możliwe kocięta powinny być oddzielone od swoich braci i sióstr aby ułatwić oswajanie. Gdy się je pozostawi razem jedne z nich staną się śmiałe i odważne podczas gdy inne pozostaną nieufne i przestraszone. Jeśli nie możesz ich rozdzielić, mogą mieszkać razem ale należy codziennie spędzać trochę czasu z każdym.
 • Klatka powinna zawierać małą kuwetę, naczynia z wodą i jedzeniem i coś w co mogą się zawinąć np. ręcznik lub kawałek twojego ubrania.

 

Oswajanie

 • Kluczem jest
 • jedzenie. Początkowo kocięta mogą nie chcieć jeść w twojej obecności ale bądź cierpliwy. W końcu skojarzą jedzenie z twoją obecnością.
 • Warto dawać kociętom przysmaki - surową wołowinę, gotowanego kurczaka
 • Jak szybko będziesz mógł wziąć kotki na ręce zależy od ich temperamentu i wieku.  Młodsze i mniej dzikie kocięta możesz brać do ręki od razu. Noś rękawiczki jeśli czujesz się w nich bezpieczniej ponieważ ważne jest aby brać zwierzęta w sposób pewny i delikatny.
 • Owiń kociaka w ręcznik tak aby tylko jego głowa wystawała. Daj mu mokre jedzenie na łyżce. Jeśli nie zareaguje, połóż małą drobinkę jedzenia na jego nosku. Gdy tylko spróbuje będzie chciało więcej. Głaszcząc dzikie kocię, zaczynaj od tyłu jego głowy. Stopniowo zaczynaj głaskać czoło kociaka, brodę i za uszami, przemawiając czule. Staraj się odbyć takie karmiąco-głaszczące sesje (ok. 15-20minut) z każdym kociakiem tak często w ciągu dnia jak możesz.
 • codziennie będziesz widzieć postęp - usypianie na twoich kolanach, zaczepianie cię o jedzenie, miauczenie do ciebie, mruczenie i dawanie różnych sygnałów. Od momentu gdy kocięta przestaną uciekać od ciebie i zaczną przychodzić prosząc o jedzenie, głaskanie i branie na ręce możesz je zabrać z klatki i umieścić w zabezpieczonym małym pokoju. Na tym etapie możesz również z powrotem złączyć rodzeństwa.

 

Ważne wskazówki

 • Trzymaj kocięta ostrożnie - pamiętaj, że mają ostre zęby i pazury
 • Daj kociętom zabawki, sznurek (nie wełnę) lub coś do gonienia. Jeśli kociak zacznie drapać lub gryźć twoje palce natychmiast przerwij zabawę lub głaskanie, będzie to sygnałem, że nie wolno tego robić.
 • Jeśli koty bawią się i hałasują w nocy, baw sie więcej w ciągu dnia a na noc okryj klatkę ręcznikiem lub kocem
 • Zostawiaj włączone radio lub telewizor w ciągu dnia aby kotki przyzwyczaiły się do ludzkiego głosu

Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.