Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

piksi kotka z syndromem urologicznymKryształy wytrącające się w moczu kota są najczęstszą przyczyną syndromu urlogogicznego u kota. Syndrom urologiczny jest chorobą, której nie można lekceważyć. W skutek SUK może dojść do zatkania cewki moczowej i w takim przypadku brak szybkiej interwencji lekarskiej może skończyć się dla kota tragicznie.

 

Wśród miłośników kotów panuje mylne przekonanie, że SUK związany jest z kastracją kocura. Tymczasem badania nie potwierdzają tego. Według badan SUK występuje niezależnie od płci i wieku. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu syndromu urologicznego jest otyłość, brak ruchu i stres. Samce mają wąską cewkę moczową, dlatego też syndrom urologiczny jest dla nich szczególnie niebezpieczniej, gdyż może doprowadzić do zatkania cewki moczowej.

 

Zdaniem wielu weterynarzy stres jest tu czynnikiem najgroźniejszym. Często nie potrafimy rozpoznać, że nasz kot przezywa stresy bo zwierzak nie pokazuje tego po sobie. Najczęściej nie potrafimy ustalić co powoduje stres u kota. Sygnałem ostrzegawczym jest brudzenie w domu. Wielu opiekunów kotów złości taka sytuacja, kiedy kot nabrudzi na dywan lub łóżko. W ten sposób nasz zwierzak daje nam do zrozumienia że coś jest nie tak. Nie jest łatwo ustalić co stresuje naszego kota i poprawienie sytuacji. Niemniej jednak gdy dotychczas grzeczny kot nagle zaczyna brudzić lub znaczyć w mieszkaniu należy w pierwszym rzędzie zrobić badanie moczu aby stwierdzić czy nie jest chory.

 

Koty nie żyją w stadach w naturalnych warunkach. Dlatego stłoczenie wielu kotów na małej powierzchni, jak to się dzieje w ośrodkach adopcyjnych lub schroniskach, powoduje u kotów nasilenie stres. Czasami kot nie pokazuje tego swoim zachowaniem. Czasem zaczyna brudzić lub znaczyć w mieszkaniu. Czasem kryje się po kątach i wyraźnie widać że coś jest nie tak. Z moich doświadczeń wynika, że u kotów nietowarzyskich i niesocjalnych, które boją się innych kotów, znacznie częściej rozwija się syndrom urologiczny. Siostry Piksi i Diksi obie nie znoszą towarzystwa innych kotów i są przez nie prześladowane. U obu rozwinął się syndrom urologiczny - u Diksi kamienie struwitowe a u Piksi szczawiany.

 

Aby stwierdzić występowanie kamieni moczowych u kota należy wykonać badanie moczu w laboratorium. Ponadto należy też wykonać badanie USG aby stwierdzić jak duże są kamienie.

 

Kamienie moczowe u kotów :

 

  • kryształy fosforowo-amonowo-magnezowe (struwity) - wytrącają się w środowisku zasadowym
  • szczawiany wapnia (oxalaty) - wytrącają się w środowisku kwaśnym

 

 

Struwity

 

Kamienie struwitowe tworzą się w moczu o odczynniku obojętnym lub zasadowym.

Struwity można rozpuszczać przy pomocy specjalnych, leczniczych karm dla kotów. Można również zapobiegać powstawaniu kryształów podając karmę zakwaszającą o ograniczonej zawartości magnezu.

W karmieniu domowym należy ograniczyć ilość białka, dodawać niewielką ilosć soli kuchennej do karmy. Należy też dodawać srodki zakwaszające mocz jak witaminę C.

 

Szczawiany wapnia

 

Oxalaty tworzą się w środowisku kwaśnym. Do ich powstawania przyczynia się też nadmiar białka i witaminy D w pokarmie.

Nie ma możliwości rozpuszczenia tych kamieni przy pomocy diety. jedynym sposobem jest chirurgiczne usunięcie kamieni.

 

Czym karmic kota z kryształami w moczu

 

W przypadku wystąpienia struwitów kotu podaje sie specjalistyczne karmy rozpuszczające te kamienie. Na rynku jest bardzo wiele rodzajów tego typu karm, gdyż struwity są bardziej rozpowszechnionym rodzajem kamienia. Jeśli z jakichś powodów nie możemy podawać naszemu kotu specjalistycznej karmy można dawać mu codziennie specjalną pastę Uro-pet. Kot który dostaje pastę może jeść normalne kocie jedzenie. Kłopot może wystąpić wtedy gdy w domu jest kilka kotów i jedne z nich maja struwity a inne nie. Koty zdrowe nie powinny jeść specjalnej karmy, ale będą ją wyjadać choremu kotu. Dlatego taka karma nie może stać w miseczce. Trzeba znaleźć sposób aby tę karmę jadł tylko chory kot albo zdecydować się na podawanie pasty.

 

Kamienie szczawianowe nie są rozpuszczane przez karmę. Dlatego rodzajów tego typu karm jest mało na rynku. Niemniej jednak kot z kryształami powinien dostawać specjalną karmę, która będzie zapobiegać mnożeniu się tych kamieni. Małe kamienie czy piasek kot może naturalnie wydalić. Należy zrobić kotu badanie usg i jeśli okaże się, że ma on duże kamienie trzeba je usunąć chirurgicznie.

 

Karmy Oxalate:

  1. Trovet RID - zapobiega rozwojowi kamicy szczawianowej w drogach moczowych
  2. Royal Canin VD Urinary S/O - rozpuszcza kryształy struvitowe i zapobiega powstawaniu kamienie szczawianowych
  3. Purina Vet NF Renal Function Formula dla kotów - Karma zapewnia utrzymanie pH moczu w granicach 6,7-7,1 zmniejszając ryzyko wystąpienia kwasicy i kamicy moczowej (szczawiany wapnia)
  4. Eukanuba VD Oxalate Urinary Formula -Postępowanie dietetyczne w celu zahamowania tworzenia się kamieni zbudowanych z kryształów szczawianów wapnia.

 


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.