Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

syndrom urologiczny u kota

Dość częstą dolegliwością kotów jest SUK - syndrom urologiczny - czyli stan zapalny dolnych dróg moczowych.

W pęcherzu moczowym kota gromadzą się krystaliczne złogi, które utrudniają oddawanie moczu. 

 

Problemy z oddawaniem moczu u kota zdarzają się znacznie częściej u samców, gdyż mają one dłuższą i węższą cewkę moczową.

 

Zatkanie cewki moczowej przez kryształy jest bardzo niebezpieczne dla kota. Brak szybkiej pomocy lekarskiej może skończyć się tragicznie. Dlatego trzeba być uczulonym na zmiany w zachowaniu się kota.

 

 

Symptomy syndromu urologicznego:

 

częste oddawanie niewielkich ilości moczu - widzisz, że twój kot często wochodzi do kuwety - nawet co kilka minut - a w środku zostaje pare kropli moczu. W tym momencie powinno się kota bacznie obserwować. Nawet jeśli w ciągu kilku godzin kot się  wysika trzeba koniecznie udać się z nim do lecznicy i podjąć leczenie. Można od razu dać kotu pól tabletki nospy żeby kotu pomóc ale i tak trzeba zabrać kota do weterynarza. 

  • napinanie się w czasie oddawania moczu, sikanie w nieprawidłowej pozycji - wygięty grzbiet do góry, napięte mięśnie grzbietu, kolana skierowane do przodu a tylne nogi bardziej wyprostowane,
  • głośne miauczenie w czasie oddawania moczu oznacza bolesność
  • krew w moczu - oznacza, że kryształy kaleczą kota i powodują krwawienie. Nie oznacza, że kot jest zatkany ale trzeba go obserwować.
  • nietypowe zachowanie, apatia, niechęć do zabawy, niechęć do jedzenia
  • oddawanie moczu w nietypowych miejscach

 

Rozpoznanie

 

Jeśli nie masz pewności czy twój kot w kończu opróżnił pęcherz i widzisz cały czas, że coś jest nie tak, koniecznie, jeszcze tego samego dnia zabierz kota do weterynarza. Sprawa jest poważna. Lekarz poda kotu odpowiednie leki rozkurczowe i antybiotyki, które pozwolą mu w końcu odpowiednio oddać mocz.

 

Konieczne będzie zbadanie moczu kota. Można zbadać pH moczu z niewielkiej próbku. Ale potrzebne będzie też oddanie próbki moczu do analizy w celu zbadania jakiego rodzaju kryształy ma kot. Jeśli podawanie leczniczej karmy nie skutkuje i problemy się powtarzają, może byc konieczne badania usg.

 

Co wpływa na powstanie syndromu urologicznego u kota?

 

  • jedzenie - wysoki poziom niektórych elementów w pożywieniu może powodować wytrącanie się kryształów
  • mała aktywność
  • ograniczone picie wody - koty generalnie mało piją, jednak muszą mieć zawsze miskę świeżej wody. Wodę trzeba zmieniać i myć miskę minimum 2 x dziennie
  • brudna kuweta - niektóre koty nie chcą wejść do brudnej kuwety i rzadziej oddają mocz
  • nadwaga
  • stres - nie zawsze wiadomo co powoduje stres u kota i jak temu zaradzić. Trzeba tak zmienić sytuację w domu aby zmniejszyc stres.  Jeśli nie wiemy co jest przyczyną stresu warto zastosować Feliway. 
  • płeć - zlogi częściej odkładają się u samców

 

Istnieje powszechne przekonanie, że najbardziej na SUK narażone są kastrowane samce. Jednak badania naukowe nie potwierdziły tego. Brak ruchu, otyłość u kotów domowych sprzyja występowaniu syndromu urologicznego. Kotki mają szerszą cewkę moczową i znacznie rzadzej się zatykają. Dlatego SUK jest znacznie bardziej niebezpieczne dla samców.

 

 

Leczeni syndromu urologicznego

 

Jesli kot ma problem z oddanie moczu trzeba od razu podjąć leczenie. Weterynarz poda kotu leki.

W przypadku zatkania cewki najważniejszym krokiem jest usunięcie zatoru, co umożliwi normalne oddawanie moczu.

 

Natomiast jeśli już zrobione zostało badanie moczu i wiemy jaka jest przyczyna można wtedy leczyc kota na konkretną chorobę.

 

Syndrom urologiczny może być wywołany przez wiele chorób. Może to być zapalenie pęcherza moczowego, które można łatowo wyleczyć. Natomiast najczęsciej występują kamienie moczowe, które leczy się odpowiednia karmą. Kot u którego wykryto kryształy musi dostawać karmę spedjalistyczną do końca swego życia i trzeba ponawiać badanie moczu aby stwierdzić czy kryształy nadal występują i w jakim stężeniu.


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.