Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2


Syndrom Urologiczny Kota

Opis choroby, jej objawów i leczenia

 

Objawy SUK

 • oddawanie moczu poza kuwetę,
 • częste wędrówki do kuwety, gdzie kot co chwilę przysiada, napina się, oddaje niewielkie ilości moczu, kropelkuje,
 • bolesność (niektóre koty głośno miauczą) podczas oddawania moczu,
 • obecność krwi w moczu (krwiomocz),
 • mocz bardzo ciemny, zagęszczony,
 • częste wylizywanie okolic prącia lub sromu,
 • niechęć do poruszania się, zabawy, brania na ręce, apatia (spowodowane bólem)

Kilka moich kotów cierpiało na SUK.
Objawy były następujące:
- kot wielokrotnie wchodzi do kuwety i zostawia tam zaledwie pare kropli moczu
- mocz w kuwecie jest obfity lecz zabarwiony krwią
- kot nagle zaczyna załatwiać się w różnych miejscach, przysiada na łóżku, fotelu, parapecie okna, i w innych miejscach i próbuje się załatwić

W takich przypadkach trzeba szybko zabrać kota do lekarza. Doraźnie można podać kotu pół tabletki no-spa. Jednak nie zawsze jest to możliwe gdyż no-spa jest niesmaczna i można ją podać tylko łagodnemu kotu. Lekarz prawdopodobnie poda kotu środki rozkurczowe i antybiotyki i zleci badanie moczu.


Uzyskanie próbki moczu do analizy

Pobranie próbki moczu kota jest bardzo trudne i często potrzeba wiele prób aż się to uda.

Kilka porad:

 • kuweta bezżwirkowa (powinna być wymyta i wyparzona) jednak wiele kotów nie załatwi się do kuwety bezżwirkowej. Jeśli nie mamy kuwety bezżwirkowej można używać kuwety czystej bez niczego.
 • najlepiej obserwować kota i w odpowiednim momencie podstawić mu małą miseczkę (ja miałam kłopot bo mam kryte kuwety, zanim zjęłam pokrywę było po wszystkim)
 • można przykryć żwirek w kuwecie czystą torebką plastikową - mocz zbierze się w załomkach torebki i można go zebrać jednorazową strzykawką
 • można zamknąć kota w transporterze, a potem zebrać mocz z podłogi strzykawką (w moim przypadku to nie zdało egzaminu bo kot kręcił się w transporterze i wytarł mocz własnym futrem)
 • w lecznicach można kupić specjalny żwirek służący do zbierania moczu do analizy

Często wymaga to paru dni prób zanim się uda.

Moje koty okazały się bardzo oporne. Żaden z nich nie chciał załatwić się w kuwecie bezżwirkowej. Filutek czasem załatwia się poza kuwetą, zawsze w tych samych miejscach. Zostawiłam w tym miejscu czystą tackę na noc. Niestety rano tacka była pusta. Zamknięcie w transporterze nie dało rezultatu. W rezultacie zostawiłam kota na noc w klatce wystawowej, z dokładnie umytą podłogą. Rano zebrałam mocz strzykawką z podłogi.
Maciuś miał nawracające zapalenie pęcherza moczowego. Badanie moczu wykazało też kryształy w moczu. Kot, który nigdy przedtem nie załatwił się poza kuwetą, nagle zaczął robić w różnych miejscach, na kanapie, poduszkach, w łazience. Zostawiłam go na noc w łazience, a na podłodze w kącie zostawiłam torebkę plastikową. Dopiero za drugim razem się udało.


Co zrobić aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia SUK
 • duża miska wody - kot powinien mieć dużą miskę wody, zmienianej 2-3 razy dziennie
 • karmienie mięsem - karmy gotowe zawierają popiół/minerały, które zwiększają ryzyko SUK
 • jedzenie nie powinno stać cały czas - kot powinien dostawać 3 posiłku, a następnie jedzenie powinno być chowane, tak aby kot nie mógł pojadać

Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.