Sklep Fundacji Canis

sklep fundacji canis Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt.

Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

Wypełnij PIT online

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

Przekaż 1% na OPP "CANIS" 

Fundacja Opieki nad Zwierzętami Canis: numer KRS: 0000128172

Od 26 listopada 2012 Fundacja Canis jest Organizacją Pożytku Publicznego.

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

opieka nad kociętamiCo zrobić jeśli znajdziesz kocięta

Najpierw musisz się dowiedzieć czy kotki mają matkę. Jeśli male kotki zostały gdzieś zostawione w pudełku lub transporterze to oczywiste jest, że ktoś je wyrzucił. Niestety wielu ludzi nie sterylizuje kotek, rozmnażają licząć, że łatwo znajdą domy dla kociąt. Gdy się to nie udaje, wyrzucają gdzieś kocieta wierząc, że "kot sobie poradzi".

Mogą to być też kocięta urodzone przez wolno żyjącą matkę. Kotka może być nieobecna wiele godzin w poszukiwaniu pożywienia. Dlatego czekaj w poblizu i obserwuj czy matka sie pojawi.  Warto też przyjrzeć się w jakim stanie są kocięta.

 

 

Jeśli kocięta mają matkę masz kilka możliwości pomocy im:

 

 • Zabierz kotkę z kociakami do swego domu i umieść je w dużej klatce wystawowej lub małym pomieszczeniu np. w łazience. Dzięki temu kotka nie przeniesie kociąt i będzie można się o nie zatroszczyć. Kotka odchowa małe i gdy będą miały ok. 3 miesięcy można będzie oddać je do adopcji. Gdy kocięta zostaną odstawione ich matka może zostać wysterylizowana i wypuszczona do miejsca gdzie żyła.
 • JJeśli nie możesz zabrać kotki z kociętami do domu, musi ona zostać tam gdzie jest.  Zorganizuj jej wygodne schronienie i dostarczaj codziennie jedzenie i wodę. Jeśli złapiesz kocięta, gdy matka je odstawi, mogą zostać oswojone i umieszczone w domach. Jednak w tym przypadku oswojenie kociąt będzie trudniejsze. Kotkę trzeba odłowić gdy odstawi kocięta (gdy maja ok. 2 miesięcy) i koniecznie wysterylizować, gdyż bardzo szybko może ona dopuścić samca.
 • Jeśli nie masz możliwości zabrania kociąt i znalezienia im domów, zwierzęta muszą zostać tam gdzie są. Zorganizuj im schronienie (budkę, piwnicę) i regularnie dokarmiaj. Kotkę możesz odłowić gdy kocięta będą już samodzielne (3 miesiące), gdyż nie można zostawić małych kociąt samych. Najlepiej odłowić też kocięta, zaszczepić, wyleczyć, odrobaczyć. Jeśli nie ma wyjścia trzeba kotkę i kocięta wypuścić tam gdzie żyły zapewniając im schronienie i dokarmianie.

 

Kocięta bez matki

Zabierz kocieta do lecznicy weterynaryjnej aby określić ich wiek, stan zdrowia i potrzeby. Na tym etapie musisz działać szybko, gdyż małe kocięta są bardzo delikatne. Opóźnienie może się okazać dla nich tragiczne w skutkach.

Kocięta powinny być aktywne i ciepłe w dotyku. Zimne i ospałe kotki mogą być wychłodzone i należy j natychmiast ogrzać. Ochłodzenie ciała to główna przyczyna śmierci nowonarodzonych kociąt i może do tego dojść w ciągu zaledwie kilku godzin. Nie próbuj karmić ochłodzonych maluchów. Umieść je w pudełku lub transporterku na owiniętej ręcznikiem poduszce elektrycznej nastawionej na najniższe ogrzewanie. Upewnij się, że poduszka elektryczne leży tylko na połowie powierzchni pudełka. Kocięta muszą mieć możliwość zejść z poduszki gdy będzie im za ciepło.

 

Określanie wieku

 • Poniżej jednego tygodnia: oczy są zamknięte, uszy płasko przylegają do głowy, skóra jest różowawa. Część pępowiny może być jeszcze przyczepiona do ciała.
 • 1 tydzień do 10 dni: oczy zaczynają się otwierać, uszy nadal przylegają do ciała. Kociak w tym wieku jest mniejszy niż twoja dłoń.
 • 3 tygodnie: oczy są w pełni otwarte, uszy są postawione, widać zęby. Kocięta w tym wieku zaczynają chodzić lecz poruszają się chwiejnie.
 • 4-5 tygodni: oczy zmieniają kolor z niebieskiego na inny i/lub kocięta zaczynają skakać. Zaczynają jeść normalne kocie jedzenie.
 • 6-8 tygodni: Kocięta w tym wieku ważą ok. jednego kilograma. Jeśli nie stykały się z człowiekiem, prawdopodobnie pozostaną dzikie i nieprzystępne.

 

Kocieta  poniżej 4 tygodni (jeśli kocięta są starsze przeczytaj rozdział Oswajanie kociąt)

Kocięta bardzo małe można utrzymać przy życiu, jednak wymaga to troche wysiłku. Wystarczy mniej niz 4 tygodnie, gdyż później kotki zaczynają same jeść.

 

Karmienie kociąt

 • Nie karm kociąt póki nie zostaną ogrzane
 • Nie dawaj im krowiego mleka - powoduje ono biegunkę, która może prowadzić do ostrego odwodnienia
 • W sklepie dla zwierząt lub w lecznicy weterynaryjnej kup specjalne mleko dla kociąt oraz specjalną butelkę (można posłużyć się strzykawką jednorazową bez igły). Rozpuść wedlug instrukcji i tym karm kocięta. Przygotowując butelkę przekłuj szpilką smoczek lub wytnij małe nacięcie ostrym nożem. Upewnij się, że otwór jest wystarczający aby mleko się przedostawało. Sprawdź temperaturę na ręce. Mleko powinno być lekko ciepłe, nie może być gorące ani zimne.
 • karm kotki w pozycji na łapkach - nigdy brzuszkiem do góry
 • karm co 4 godziny, nawet w nocy
 • po karmieniu trzeba delikatnie wymasować brzuszek, najlepiej wilgotnym gazikiem lub malym ręcznikiem

 

Stan zdrowia

Oceń stan zdrowia kociąt. Najlepiej po prostu udać się do weterynarza.

 • Pchły mogą powodować anemie u kociąt a nawet zagrażać życiu. Jeśli zauważysz pchły należy natychmiast wyczesać je specjalnym grzebieniem. Nie stosuj środków eciwpchłowych ani owadobójczych.
 • Biegunka oraz infekcje górnych dróg oddechowych (podobne do ludzkiego przeziębienia) są poważą sprawą i powinny być natychmiast leczone przez weterynarza
 • Jeśli kocię nie ssie butelki, może musi być karmione przy pomocy specjalnej strzykawki (bez igły). Idź do weterynarza.
 • Kocięta należy stymulować przez delikatne poklepywanie kulką z waty aby mogły się załatwić

 

 

Mniej więcej po czwartym tygodniu kociętom można dać puszkowe i suche kocie jedzenie. Wtedy też kocięta zaczną używać kuwety.


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.