Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

książki o kotach

Trudne tematy - Dorota Sumińska

 

Fascynująca książka porusza tematykę nie tylko związaną z naszymi kotami i psami lecz bardziej generalnie relacje człowieka z otaczającą go przyrodą. Tutyłowe trudne tematy  - niebezpieczeństwo chorób odzwierzęcych, pasożytów, agresji ze strony zwierząt, itp - czyli to co w relacjach z przyrodą budzi duże emocje.

 

Mimo że przyroda otacza nas ze wszystkich stron nie zawsze potrafimy ją zrozumieć. Człowiek patrzy na przyrodę prze pryzmat siebie i egoistycznie dostosowuje wszystko do własnych interesów. Często starając się pomagać (głownie sobie) stwarza więcej szkód niz pożytku.Czy wiesz, że chronienie ludzi przed zarażeniem się wścieklizna sowodowało nieruwnowagę w przyrodzie i rozprzestrzenienie się niebezpiecznego pasaożyta?

 

Poruszając trudne i kontrowersyjne tematy autorka pokazuje jak przyroda jest samo regulującym się mechanizmem. To co uważamy za jednoznacznie złe jest elementem układanki, który jest i zły i dobry. Czy wyobrażasz sobie że pasożyty u dzieci mogą spełniać pozyteczną rolę? Szokujące?

 

Każdy gatunek jest inny i rządzi się innym prawami. Ludzie chcą przystosować wszystko do siebie i pozbwiają swoje domowe zwierzaki możliwości bycia sobą w niektóych okolicznościach. Sama zastanawiam się czy włączając w mieszkaniu piekny zapach nie uprzykrzam tym życia zwierzakom dla których ten zapach wcale nie musi być piękny. No cóż, muszą go jednak znosić. Niektórzy ludzie nie mogą znieść, że ich psy tarzają się w nieczystościach i jedzą odchody. Pies rodzinny wytarzał się kiedyś w czymś tak cuchnącym, że musieliśmy go kąpać 2 razy. Dla niego najwyraźniej ten zapach był wspaniały. Jedząc odchody zwierzęta uzupełniają niezbędne dla swojego organizmu bakterie. Zawsze myślałam, że niechęc do jedzenia odchodów i ich odrażający zapach, zostały po to zaprogramowane u ludzi i innych gatunków, aby nie dopóścić do wtórnego zakażenia pasożytami. Zapewne tak jest. Ale okazuje się że niedaleki przodek człowieka goryl je swój posilek dwa razy. Malo przyjemne.

 

Czy grożą nam choroby odzwierzęce, pasożyty, toksoplazmoza i inne? Do pewnego stopnia tak, ale nie dajmy się zwariować. Gdyby organizm człowieka i innych gatunkó nie umiał się bronić przed tym wszystkim, praktycznie życie na ziemi dawno by wymarło.

 

To tylko niektóre z trudnych tematów, które porusza autorka tej fascynującej książki. Czytając ją uczymy się patrzeć w nowy sposób na nasze środowisko i widzieć więcej i dalej nież nasze egoistyczne interesy.


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.