Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

kot w doniczceKot i kwiatki doniczkowe to temat rzeka. Twój kot wymyśli wiele różnych zastosowań dla twoich roślin doniczkowych np. świetne legowisko. Szczególnie małe kociaki uwielbiają spać w doniczkach. Dorosłe też zapewne by to uwielbiały tylko się nie mieszczą. Do tego kot lubi sobie przygotować takie spanie, nie tylko wtedy gdy zamierza się akurat ułożyć. Z lubością rozkopuje ziemię w kwiatku rozsypując ją po całym pokoju.
Rozwiązanie: ○ wytnij koło z papieru z otworem w środku i zrób coś w rodzaju kaptura otaczającego ziemię doniczkową. Kot nie będzie rozgrzebywał ziemi a jednocześnie kwiatek będzie oddychał.
○ można też zrobić taki kaptur z plastikowej siatki ogrodowej, którą można kupić w sklepach ogrodniczych. 


Nie polecam przykrywania ziemi warstwą kamyków. Sama wpadłam na ten pomyśl i wkrótce te kamyki były porozrzucane po całym mieszkaniu. Kot uznał to za
wspaniałą zabawkę - wygrzebywanie łapka kamyka z doniczki, uciecha gdy kamyk spadał z łoskotem, a potem gonienie kamyka po dywanie dopóki nie wpadł w jakiś zakamarek. A potem następny kamyk...

mimbu1


Drzewo do wspinaczki
Duże rośliny doniczkowe zachęcają koty do wspinania się jak po drzewie. Koty nie są słoniami w składzie porcelany i nie poobrywają listków ani nie połamią gałązek
(dopóki kwiatek stoi na swoim miejscu). Ale ważne jest aby doniczka z kwiatkiem była przymocowania (najlepiej przywiązania sznurkiem). Gdy kwiatek spadnie na podłogę koty mogą potraktować go dosłownie jako poległego wroga.


Szeleszcząca zabawka
Kot z reguły nie interesuje się kwiatkami o grubych łodygach i grubych sztywnych liściach, chyba że nadają się do wspinaczki. Natomiast wiotkie rośliny, pnącza, lub rośliny o drugich wąskich liściach stanowią dla kota pokusę nie do odparcia.
Kot uwielbia tarmosić rośliny łapkami, obrywać liście. Kiedyś miałam piękne pnącza zawieszone wysoki i zwieszające się po ścianie. Wyglądały pięknie dopóki nie zainteresowały jednej z kotek. Uwielbiała obrywać po jednym, aż oberwała wszystkie do samej ziemi (kwiatek nie przetrwał).
Rośliny generalnie lubią spokój i stabilne warunki. Zle się czują i zamierają w przeciągach lub ustawione w miejscu, gdzie są trącane przez przechodzących.
Ciągłego tarmoszenia przez kota żaden kwiatek nie przetrwa.
Jak ratować twojego ukochanego kwiatka? Najprościej przenieść go do innego pokoju gdize kot nie wchodzi, lub jeszcze lepiej oddać miłośnikowi kwiatów, który o niego należycie zadba.
Można kota oduczyć bawienia się kwiatkami lecz trzeba to robić bardzo ostrożnie. Kot ma delikatną psychikę i nie można go stresować. Zestresowany kot może zacząć zachowywać sie jeszcze gorzej.
Kot jest zwierzęciem nietresowalnym. Metody tresury przez system kar i nagród po prostu do niego nie dociera. Dlatego nie wolno bić ani karcić kotów, bo skutki będą odwrotne od zamierzonych.
Najlepiej krzyknąć “nie wolno”. Innym sposobem jest też delikatne psiuknięcie spryskiwaczem do kwiatów - koty tego bardzo nie lubią. Jeszcze lepszym sposobem jest oderwanie kot od niemiłej nam czynności i odwrócenie jego uwagi głaskaniem i zabawą.
Ludziom przyzwyczajonym do tradycyjnego sposobu wychowania wydaje się to dziwne.
Czy mam jeszcze kota nagradzać za złe zachowanie? Kot nie uważa że robi coś złego - przecież ja się tylko bawię! Koty nie kojarzą kary z tym że coś przed chwilą zrobiły, lecz zestresują się, że nagle ich kochany człowiek zamienił się w krzyczącego potwora.


Kwiaty w wazonie
Mimo że kot nie jest słoniem w składzie porcelany i najczęściej przechadza się z gracją niczego nie strącając, to jednak lubi sobie pobiegać. Każdy miłośnik kotów musi z żalem zrezygnować z ustrajania domu ciętymi kwiatami w wazonach.
O ile zwykłe kwiaty nie zainteresują kota, może je najwyżej przewrócić w czasie zabawy, o tyle tzw. suche bukiety stanowią pokusę nie do odparcia. Suche kwiaty zabawnie szeleszczą, można je obrywać, wyciągać z wazonu i ganiać z nimi po pokoju.
Dla kota to przednia zabawa. Dla człowieka nie koniecznie, gdy musi potem odkurzać całe mieszkanie.
Miałam kiedyś mieszkanie udekorowane suchymi bukietami. Dostałam wtedy 2 kociczki, które bardzo szybko rozprawiły się z suchymi bukietami. Najpierw pracowicie zbierałam z podłogi połamane łodyżki i listki rozdrobnione na proszek, a w końcu bukiety były w takim stanie że nie zdobiły już niczego.


Zielony przysmak
Koty w naturze obgryzają trawę, zaś w domu rośliny o długich wąskich liściach. Regulują sobie w ten sposób trawienie. Miłośnik kota powinien stworzyć kotu bezpieczny ogródek z roślinami, które nie zaszkodzą kotu jak zwykła trawa, trawy zbożowe (pszenica lub owies), lub kostrzewa. Zawarty w nich błonnik ułatwia trawienie i uzupełnia składniki odżywcze.
Trawkę można również posiać samemu. Napełnij ziemią doniczkową płytki pojemnik, zostawiając nieco miejsca na podlewanie. Do nawilżonej ziemi wysiej nasiona i często podlewaj, żeby nie przesuszyć ziemi. Postaw naczynie w miejscu dobrze oświetlonym i niedostępnym dla kota. Gdy trawka wyrośnie, ulubieniec będzie mógł nacieszyć się do woli zielonym przysmakiem.
Specjalną trawkę można kupić w sklepach dla zwierząt. Przygotowaną ściółkę w pojemniku podlewa się wodą, a gdy trawka wyrośnie można dać kotu. Jest ona o tyle dobra, że ściółka nie zawiera ziemi doniczkowej. Dlatego gdy koty wyciągną trawkę z pojemnika nie ma niebezpieczeństwa rozwłóczenia ziemi po całym pokoju.
Niektórzy miłośnicy kotów kupują w tym celu rośliny doniczkowe, które nie są dla kotów szkodliwe. Może to być papirus lub rośliny z rodziny traw ozdobnych np. zielistka.
Pamiętaj, że kot prowadzi gospodarkę rabunkową - odgryza całe liście u nasady i rozwlekaj po pokoju oraz obgryza do samej ziemi. Roślina nie jest w stanie odrosnąć i rozkrzewić się na nowo.
Jeśli masz w domu rośliny o długich wąskich liściach np. draceny, kot będzie je obgryzał. W rezultacie roślina przestanie być ozdobna. Jeśli chcesz uchronić
rośliny przed futrzanym szkodnikiem, posyp je odrobiną ostrego pieprzu, spryskaj nieprzyjemnym dla kota zapachem, albo powieś doniczki wysoko pod sufitem. 
Dla niektórych kotów takie rośliny stanowią tak nieprzeparta pokusę, że nie skutkuje dosłownie nic. Jedynym wyjściem jest umieszczenie roślin w miejscu niedostępnym dla kotów.
Niektóre rośliny doniczkowe zawierają substancje szkodliwe dla kotow. Kontakt z nimi może doprowadzić nawet do interwencji pogotowia weterynaryjnego.


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.