Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

Psychologia kota

czarusia4

Porady dotyczące wychowania kota

Mowa ciała i dźwięki


Dźwięki

  • dźwięki gawędziarskie - ciche, czule brzmiące tony którymi matka przemawia do swoich dzieci lub też dążący do kopulacji kocur przymila się do swojej "ukochanej". Do tej grupy dźwięków należy też słynne kocie mruczenie.
  • dźwięki "wzywające" od cichego "miau" kota pokojowego sięgają one aż do przenikliwego wojennego wrzasku rywalizujących ze sobą kocurów
  • zagrożone, przestraszone lub rozzłoszczone wydają dźwięki świadczące o ich podnieceniu, które zwykle także i inne istoty od razu zrozumieją; koty parskają lub prychają (wydają dźwięk rozpoczynający się twardym "k") wyrażając przez to wyraźne ostrzeżenie, że wkrótce może nastąpić at
  • kot, który właśnie zajęty jest upolowaną zdobyczą lub większą, szczególnie poszukiwaną, porcją karmy, wysyła naprzeciw zbliżającym się pobratymcom głębokie, gardłowe warczenie. Jego zęby zaciśnięte są przy tym na zdobyczy. Ostrzeżenie to ("Aby było jasne: To jest moja zdobycz, która ciebie nic nie obchodzi!"), przypomina bardziej głos psa niż ko
  • powszechnie znane "miau", wydaje się właściwie zastrzeżona dla stosunków z człowiekiem

co znaczy zachowanie kota
Co mówi twój kot?

Dlaczego puszysty, mruczący kłębuszek staje się raptem rozwścieczonym zwierzakiem, który stara się nas udrapać? Wina leży po naszej stronie. Nie rozumieliśmy kociej mowy.

 

Miernik nastroju

Niekiedy kot ma dość naszego głaskania, nie chce siedzieć na naszych kolanach, nie ma chęci do zabawy np. łapania piłeczki, do czego usilnie go zachęcamy. Jak rozpoznać jego nastrój? Dla doświadczonego kociarza to nic trudnego.

 

Spojrzy na minę kota i od razu wie, czego można się po nim spodziewać. Rozszerzone źrenice, wąsy idące do tyłu i uszy rozłożone na boki mówią nam wyraźnie: nie dotykaj mnie, nie mam na to ochoty. Pozwólmy mu na takie zachowanie: nie tylko my mamy prawo do złego samopoczucia i podłego nastroju. Gdy zlekceważymy wyraźnie ostrzeżenie, nie zdziwmy się, że kot zamachnie się na nas łapą lub lekko ugryzie.

problemy psychologiczne u kota

Bojaźliwy kot

  • musi mieć zaciszny kącik, gdzie będzie mógł się skryć
  • należy przemawiać uspokajająco i delikatnie głaskać. Trzeba unikać gwałtownych ruchów i głośnych dźwięków
  • towarzysz w postaci młodszego kociaka pomoże niepewnemu kotu zyskać pewność siebie.

Kot agresywny i zbyt energiczny

  • gryzienie i drapanie należy skarcić stanowczym głosem lub delikatnym pacnięciem po nosie
  • kot się nudzi dlatego powinien mieć dużo zabawek (myszki z grzechotką, piłeczki pingpongowe)
  • dobrze jest sprawić mu drugiego kota jako towarzysza
  • kotu nie wychodzącemu z domu dobrze zrobią spacery na szelkach i smyczy
  • stałe pory karmienia zmuszą kota wychodzącego do trzymania się blisko domu


kłopoty behawioralne kotaZłe nawyki

Złe nawyki nie są spowodowane złośliwością ale instynktem odziedziczonym po dzikich przodkach. Nie należy kota bić
lecz znaleźć sposób ominięcia problemu.
Decydując się na kota musimy dostosować mieszkanie do jego zwyczajów.

 

Przyczyny kłopotów z kuwetą

  • stan zdrowia - niektóre choroby mogą powodować, że kot nie zdąża dobiec do kuwety
  • znaczenie terytorium - normalnie typowe dla niewykastrowanych kocurów.
    Kastracja likwiduje ten problem, jednak zdarzają się, choć rzadko, wykastrowane kocurki a nawet kotki, które znaczą. Przyczyną znaczenia może być zbyt późna kastracja.
    Jeśli kot zacznie znaczyć, kastrację należny przeprowadzić w ciągu kilku dni.

kot brudzi w domu - artykuł z magazynu kot

Dlaczego poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą? Przeważnie pokazuje w ten sposób, że w jego życiu coś przestało działać prawidłowo. Nie czyni jednak tego dlatego, że jest złośliwy lub podły.

Koty słyną z niezwykłej czystości. Przywiązują ogromną wagę do mycia futra, nie bez znaczenia jest czystość misek, w których spożywają posiłki, bardzo niechętnie napiją się brudnej lub stojącej zbyt długo wody, jeśli mogą, zawsze wybiorą czyste posłanie i mają niemalże wrodzony odruch zakopywania własnych odchodów. Krótko mówiąc, odstręcza je brud i smród. I nawet jeśli zachowania te mają podłoże nie tylko higieniczne, to i tak pozostajemy pełni zachwytu dla kociej czystości. Dlatego najbardziej gwałtowne konflikty między kotem a jego opiekunem rodzą się, gdy nagle nasz największy domowy czyścioch zaczyna załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą. No właśnie, gdybyśmy potrafili za każdym razem spojrzeć na świat oczami naszego kota i wyobrazić sobie to, co dzieje się w tej małej, acz bardzo mądrej główce, to bez większego trudu znaleźlibyśmy odpowiedź na pytanie "dlaczego to robi?".

Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.